Semana Santa v Almeríi

22.03.2024

Semana Santa neboli Svatý týden je významný náboženský svátek ve Španělsku, který připomíná utrpení, smrt a vzkříšení Ježíše Krista. Koná se v týdnu před velikonoční nedělí a slaví se velkolepými procesími, bohoslužbami a tradičními rituály.

Svatý týden v Almeríi je pro cestovatele v provincii nepřehlédnutelným svátkem, který se slaví s velkou vážností a oddaností, přičemž náboženská bratrstva, známá jako cofradías, organizují procesí ulicemi města. Tato procesí se obvykle vyznačují náročně zdobenými nosítky znázorňujícími výjevy z Umučení Krista, doprovázené účastníky oblečenými v tradičních róbách a kápích.

Procesí jsou považována za jedny z nejkrásnějších v Andalusii a konají se od pašijové soboty do velikonoční neděle.  Ulicemi města během 8 dní pochoduje 22 bratrstev a 2 předbratrstva.

Procesí obvykle zahrnuje Nazarény a Kajícníky, další představené, akolyty a hudebníky. V čele je nositel kříže, následovaný nositeli praporů zobrazujících biblické pasáže, pak Nazarejci a nakonec hudební skupina.

Kajícníci, členové Bratrstva, nosí dlouhé tuniky a kápě představující pokoru a anonymitu. Jejich tuniky ladí s barvami jejich Bratrstva. Obvykle chodí ve dvojicích a nosí svíčky, aby osvětlily průchod.

Svatý týden je časem k zamyšlení, modlitbám a společenství, kdy se lidé setkávají, aby ctili své náboženské přesvědčení a tradice.

Kromě náboženského aspektu zahrnuje Semana Santa v Almeríi také kulturní akce, koncerty a výstavy, což znamená sváteční období, kdy můžete plně zažít místní kulturu a tradice regionu.


Gastronomie Svatého týdne

Papaviejos

Jednoduchá sladkost, velmi lahodná a s levnými ingrediencemi, typická pro Almeríi během Postního období.

- Je zajímavé dodat, že tato sladkost je tradiční i ve Venezuele:

Papaviejos je tradiční jídlo z Venezuely, oblíbené zejména během vánoční sezóny. Skládá se z smažených kuliček z těsta z mouky, vajec, mléka a cukru. Někdy se pro zvýraznění chuti přidávají přísady jako anýz nebo rum. Po usmažení se papaviejos obvykle posypou moučkovým cukrem a podávají se teplé.


Pestiños

Pestiños je malé pečivo ve tvaru diamantu vyrobené z těsta ochuceného anýzem a sezamovými semínky. Po usmažení se obalí v medu nebo cukrovém sirupu, což mu dodává sladkou a lehce lepkavou texturu.


Roscos de Semana Santa

Jedná se o prstencovitý sladký chléb, podobný hutné, lehce slazené housce. Těsto obvykle obsahuje mouku, vejce, cukr, mléko a někdy anýzovou nebo citrusovou kůru pro dochucení. Po upečení se často polévá cukrovým sirupem nebo sype moučkovým cukrem.


Tortitas de Bacalao

Jedná se o placky vyrobené smícháním nakrájené tresky s těstem z mouky, vajec, česneku, petrželky a někdy cibule nebo jiného koření. Ze směsi se pak formují malé placičky nebo kuličky a smaží se dozlatova a křupava. Tyto placičky se často podávají jako tapas nebo předkrmy.


Potaje de Semana Santa Almeriense

Je to vydatný a chutný guláš typicky vyrobený z cizrny, špenátu, bacalao (solené tresky), brambor, vajec natvrdo a další zeleniny. Pokrm je ochucen česnekem, paprikou a někdy kmínem, což mu dodává bohatou a aromatickou chuť.

Potaje de Semana Santa Almeriense se často podává jako hlavní chod v postní době, zejména na Velký pátek. Je to uklidňující a výživné jídlo, které odráží kulinářské tradice regionu.


Ensalada de pimientos asados con bacalao y olivas negras

Salát, který se skládá z pečené červené papriky, solené tresky (treska) a černých oliv, typicky oblečených s olivovým olejem, octem, česnekem a petrželkou. Kombinace chutí vytváří osvěžující a pikantní salát, který je ideální pro postní období. Toto jídlo ukazuje jednoduchost a čerstvost surovin, které se běžně vyskytují ve středomořské kuchyni.


Další typická jídla

HABAS FRITAS CON BACALAO (Smažené fazolky s treskou)

BACALAO CON TOMATE (treska s rajčatovou omáčkou)

Bacalao je španělské slovo pro tresku, druh ryby, který je široce konzumován v mnoha kuchyních po celém světě. Je známá pro svou jemnou chuť a pevnou texturu, díky čemuž je univerzální pro různé způsoby vaření, jako je grilování, smažení, pečení a vaření. Bacalao se často používá v tradičních pokrmech ve španělské, portugalské a dalších středomořských kuchyních a je obzvláště populární během náboženských svátků, jako je Semana Santa (Svatý týden) ve Španělsku.


Letos můžete procesí pozorovat a zažít tradiční atmosféru během

 23. března - 31. března 2024

Oficiální program průvodů ZDE.