Destinace Almería

Almería, která se nachází v jihovýchodním Španělsku v autunomní oblasti Andalucie, se může pochlubit jedinečnou směsí historie, kultury a přírodních krás. Almería je proslulá svými pozoruhodnými krajinami, včetně ikonické pouště Tabernas a je prosluněnou provincií s více než 320 slunečními dny ročně. Tento středomořský klenot - stále trochu opomíjený - zve návštěvníky k prozkoumání jeho rozmanitých atrakcí, od nedotčených pláží podél Costa de Almería po historickou pevnost Alcazaba a úchvatný přírodní park Cabo de Gata-Níjar. S bohatým kulturním dědictvím, lahodnou místní kuchyní a příjemnou atmosférou slibuje Almería nezapomenutelný zážitek pro každého cestovatele a návštěvníka.

PROVINCIE ALMERÍA - OD MOŘE PŘES POUŠŤ DO HOR

Almería - filmová destinace

Vydejte se po stopách svých oblíbených filmů a hrdinů

Unikátní filmová mapa v angličtině ke stažení ZDE

Cabo de Gata - Níjar 

Odpočiňte si v odlehlé zátoce zalité průzračným mořem, projeďte se na koni podél útesů, vydejte se do středomořského lesa, objevte filmové údolí Rodalquilar a mnoho dalšího. To jsou jen některé z nápadů, jak zpomalit čas v Cabo de Gata. Přírodní rezervace Cabo de Gata-Níjar, která byla v roce 1997 vyhlášena biosférickou rezervací, je nejzachovalejším pokladem Almeríe. Příznivci nedotčených destinací ocení její zajímavou přírodu, která je chráněna před městským znečištěním a navíc vybavená nezbytnými službami pro prožití dovolené šetrné k životnímu prostředí. Doporučuji navšívit mimo hlavní sezónu - rozkvetlé louky na jaře Vám učarují a není nadto vyjít si na pěší túru třeba na Vánoce. Almería je celoroční destinace.

Přírodní park na severu začíná v regionu Carboneras a končí na pláži San Miguel de Cabo de Gata, prochází městečky jako: Agua Amarga, Fernán Pérez, Las Negras, Rodalquilar, Isleta del Moro a San José.

Chráněná oblast zahrnuje úžasné vyhlídky, jako jsou Arrecife de las Sirenas a Amatista; a nachází se zde ideální místa pro pozorování ptáků, jako je Salinas del Cabo de Gata či noční oblohy jako je Playa de los Genoveses. Oblast je rovněž ovlivněná dávnou sopečnou činností.

Více se dočtete zde


Hlavní město Almería má vynikající pláže a to jak díky své kvalitě písku, tak čistotě vody. O něco méně než kilometr od centra začínají téměř tří kilometrová pláž s hrubým pískem. Většina jednotlivých pláží města má akreditaci Modrá vlajka, za čistotu a služby, které nabízejí. 

Pláže

Pláže Almeríe, s výjimkou těch, které se nacházejí v městských centrech, vynikají přírodním prostředím a v některých případech jsou téměř bez vegetace a bez turistů, k čemuž přispívá charakteristická suchost provincie a náročné dostupnost, což ocení ti, kteří hledají divoké pláže a soukromí. Krásné kontrasty přináší některé pláže Cabo de Gata, kde se z jemného zlatavého písku vynořují originální skalnaté výběžky. A vody jsou obecně křišťálově čisté a bohaté na podmořský život.

Nejznámější pláže:

 • Playa de Los Genoveses
 • Playa Monsul
 • Playa de Los Muertos
 • Playazo Rodalquilar
 • Playa de las Negras
 • San Miguel, Cabo de Gata
 • Playa de Los Escullos

 • Cala de Enmedio

 • Playa de Agua Amarga

 • Cala de San Pedro 

Poušť Tabernas

Poušť Tabernas v Almeríi se vyznačuje podmanivou krajinou, která vás přenese do filmového světa. Je známá svým jedinečným a vyprahlým terénem a je jedinou pouští v Evropě, s úseky zlatého písku, drsnými kopci a suchými koryty řek. Ostrá krása této pouště přilákala filmaře z celého světa a vysloužila si titul "Evropský Hollywood".

Při toulkách pouští Tabernas narazíte na neskutečnou směs pusté krajiny a ikonických západních filmových scén. Tyto soubory se staly kulisou mnoha spaghetti westernů, včetně klasik jako Pro hrst dolarů navíc nebo Hodný, Zlý a Ošklivý.  Procházet se těmito opuštěnými filmovými kulisami je jako vrátit se v čase do rozkvětu Divokého západu, s ošlehanými fasádami a zaprášenými ulicemi vyvolávajícími pocit nostalgie.

Navzdory svým zdánlivě drsným podmínkám se poušť Tabernas může pochlubit jedinečným ekosystémem přizpůsobeným svému suchému klimatu. Odolné druhy rostlin a divoká zvěř si v tomto náročném prostředí našly způsob, jak prosperovat a dodávat do zdánlivě pusté krajině nádech života.

Pro ty, kteří hledají dobrodružství, nabízí poušť Tabernas příležitosti k (nejen) pěší turistice, což návštěvníkům umožňuje zažít fascinující hru světla a stínu v členitém terénu. Ostrá krása pouště v kombinaci s její kinematografickou historií z ní činí cíl, který musí navštívit nadšenci přírody i ti filmoví. 

Valle de Almanzora

Oblast údolí Almanzora je údolí řeky Almanzora, ktereé se rozprostírá severně od Sierra de los Filabres a jižně od Sierra de las Estancias. Musíte jít proti řece Almanzora, poseté kvetoucími mandloněmi, pomerančovníky a sady, abyste objevili  všechny kontrasty, které její údolí nabízí. Zdejší oblasti se říká "zelené plíce provincie". Dalším typickým znakem je mramor, který se těží z hlubin tohoto území.

Doporučuji navštívit bývalé hornické městečko Las Menas Poblado Minero.

Více se o oblasti dozvíte na tomto webu. 

Nápady na to, co zažít v této oblasti naleznete ZDE.

Cuevas del Almanzora

Cuevas del Almanzora se nachází 96 kilometrů od Almeríe a co by kamenem dohodil od městeček Vera, Garrucha a Mojácar. Nachází se v oblasti pobřaží tzv. Levante de Almería

Cuevas del Almanzora nabízí svým návštěvníkům mnoho turistických atrakcí, včetně několika archeologických nalezišť, hradu Marqués de los Vélez, četných kostelů a klášterů, hornických památek, vodní nádrž z úžasnými výhledy, historické obytné jeskyně Cuevas del Calguerín a další. Co můžete navštívit?

 • Archeologické naleziště Villaricos. Je to jedno z archeologických nalezišť, které badatelé nejvíce oceňují, aby se dozvěděli fénické kolonizaci na Pyrenejském poloostrově. 
 • Castillo Marqués de los Vélez
 • Jeskyně Calguerín. Poblíž Cuevas del Almanzora se nachází skalnatá oblast  "Terrera de Calguerín", kde najdete největší komplex jeskynních domů v údolí Almanzora. Celkem je zde asi 300 jeskyní, které byly v průběhu historie (některé již od paleolitu) využívány jako úkryty a pro bydlení.

Vnitrozemí provincie

Almería nabízí mnohem více než pobřeží Cabo de Gata, poušť Tabernas a hlavní město. Vydejte se prozkoumat krásy venkova, podhůří, hor a krásných údolí. Již za několik minut jízdy od pobřeží se ocitnete ve zcela jiném prostředí. Turismem stále nedotčené oblasti, autentické malebné vesnice, vinohrady, lesy...

Vydejte se na pěší túry, degustaci vína a dalších typických produktů či navštivte hvězdárnu ve výšce 2000 m.n.m.

Regiony na západním konci provincie patří mezi nejlepší pro venkovskou turistiku v Almeríi. Jsou to Alpujarra Almeriense a Poniente Almeriense. Ve skutečnosti jsou domovem nejvyšších pohoří v provincii. Jednak Sierra Nevada, která se rozprostírá od Granady s vrcholy, které se zde tyčí nad 2500 m.n.m., jako jsou Chullo a Almirez. A za druhé Sierra de Gádor s vrcholy, jako je například  Morrón de la Lagunilla (2 249 m.n.m.). 

 • Alpujarra Almeriense

Přestože není tak známá jako její sestra z Granady, Alpujarra v Almeríi má co nabídnout - rozmanitá zelená hornatá krajina příhodná pro pěstování vína a další plodin a kouzelné vesničky, kde jako by se zastavil čas.

 • Sierra María y Los Vélez

Sever provincie je jedním z nejpříjemnějších překvapení - bohatě zelesněná oblast, kde Vás nadchne svou dlouhou historií a mixem kultur, které ovlivnily zdejší zvyky a gastronomii. Nejslavnější památkou je hrad Castillo de Vélez-Blanco.


Nápady na to, co zde zažít naleznete ZDE.