Hammam - arabské lázně v Almeríi

27.02.2024

Almería se svou bohatou historií byla hluboce ovlivněna arabskou kulturou a dědictvím. Během islámské vlády Al-Andalus, která trvala staletí, Almería vzkvétala jako důležité kulturní a ekonomické centrum. Zde jsou některé klíčové body o arabské historii v Almeríi:

  • Islámská vláda: Almería byla součástí islámského chalífátu Al-Andalus od 8. do 15. století. Město vzkvétalo pod maurskou nadvládou a jeho strategická poloha podél pobřeží Středozemního moře přispívala k jeho prosperitě.

  • Architektura: V historických budovách a pamětihodnostech Almeríe je patrný vliv arabské architektury. Alcazaba, opevněný komplex z 10. století, je jednou z nejznámějších památek města a je dokladem jeho maurského dědictví. Složité vzory, oblouky a dekorativní motivy nalezené v Alcazabě odrážejí architektonický styl Maurů.
  • Zemědělství a inovace: Maurové zavedli v Almeríi pokročilé zemědělské techniky a proměnili region v úrodnou oázu. Vystavěli zavlažovací systémy, terasovité zemědělství a zavedli nové plodiny, jako jsou citrusové plody, mandle a hrozny, které jsou i dnes důležité pro ekonomiku regionu.
  • Obchod: Během islámského období sloužila Almería jako rušné přístavní město, které usnadňovalo obchod mezi středomořskou oblastí a severní Afrikou. Strategická poloha města z něj učinila důležité centrum pro námořní obchod, což přispělo k jeho hospodářské prosperitě.
  • Jazyk a kultura: Arabský jazyk a kultura zanechaly trvalý otisk na identitě Almeríe. V regionu se dodnes používá mnoho arabských slov a místních názvů, což odráží lingvistický a kulturní odkaz Al-Andalus. Kulinářské tradice, hudba a umění Almería navíc nesou stopy maurského vlivu.

Celkově je arabská historie Almeríe důležitou součástí její identity, která utváří její architekturu, ekonomiku a kulturní dědictví.


Ve městě Almería můžete navštívit dvoje hammam lázně

1. Hammam Almeraya

Toto malé, ale autentické místo je oázou relaxace. V Hammam Almeraya nabízejí obnovenou dlouhověkou tradici starověkého konceptu hammam lázně, zaměřené na péči o tělo i mysl.

Hammam Almeraya představuje exotické prostředí s jemným osvětlením, kontrastními teplotami, párou, esencemi a oleji a hudbou. Následně se všechny tyto prvky spojí a vytvoří silný balzám pro zdraví a relaxaci.

Nabídka: Kontrastní bazény, Parní lázeň, Aromaterapie, Masáže, Čajovna (Tetería)

Cena: Bazény a lázeň bez masáže (1,5h) 20 EUR/os./1,5h

Otevírací doba: středa-neděle (5x denně 11:00, 13:00, 16:00, 18:00 a 20:00)

2. Hotel Aire Arabic bath

V srdci Starého Města Almería, na historickém náměstí, kdysi rušném arabském trhu,  Hotel AIRE oživuje starodávnou tradici lázní s moderním nádechem. Připravte se na nezapomenutelný zážitek, když se vydáte na cestu za vjemy, která vyvrcholí v naprosté relaxaci.

Nabídka: Kontrastní bazény (horký, teplý, studený), Parní lázeň, Jacuzzi, Bazén se slanou vodou, Aromaterapie, Masáže, Čaj a voda v ceně

Cena: Zážitek bez masáže (1,5h) 45 EUR/os./1,5h

Otevírací doba: pondělí až neděle od 10 do 22 hodin

Parní lázeň (Hararet)

Návštěvníci hammam by měli začít pobytem právě v parní lázni. Tato místnost je naplněna horkým, vlhkým vzduchem, který vzniká odpařováním vody na zahřátých kamenech.

Výhody: Pára rozšiřuje póry, odstraňuje toxiny a nečistoty. Jak se póry rozšiřují a do nich vstupuje pára, pleť se čistí a zanechává ji jemnou. Zvlhčování dýchacích cest má expektorační účinek, zvláště užitečné při nachlazení, kašli a jiných respiračních stavech. Kardiorespirační systém zvyšuje svou kapacitu pro výměnu kyslíku a ventilaci, což má za následek lepší zotavení po fyzické námaze.

Kontrastní bazény (horký & studený)

Ideální pro uvolnění svalů a aktivaci oběhového systému.

Horký bazén (Ilıklık): Po čase stráveném v parní lázni se návštěvníci přesunou do horkého bazénu. Horká voda rozšiřuje povrchové krevní cévy a podporuje cirkulaci.

Studený bazén (Sogukluk): Po horkém bazénu je vhodné se ponořit do studeného bazénu. Tento bazén je určen k ochlazení těla po vystavení teplu parní komory a horkého bazénu. Pomáhá také uzavřít póry a oživit pokožku. Studená voda zvyšuje vnitřní průtok krve. Výsledkem je snížení bolesti svalů, odstranění toxinů a odpadu, zvýšení kyslíku v oběhu a relaxace.

Tělo, když je vystaveno tomuto kontrastu, zrychluje své metabolické funkce, následně zvyšuje ventilaci, zrychluje krevní oběh a stimuluje nervový a hormonální systém, což vede k výraznému celkovému zlepšení zdraví a pohody.

Aromaterapie

  • Na rozdíl od bylin používaných v bylinné medicíně se esenciální oleje nepožívají, ale jsou vdechovány nebo aplikovány na kůži. Používá se v hammamu, parní lázni a na masáže.
  • Aromaterapie je specifické odvětví bylinné medicíny, které využívá koncentrované rostlinné oleje zvané esenciální oleje ke zlepšení fyzického a emocionálního zdraví

    .

Hammam lázeň poskytuje holistický zážitek, který podporuje fyzickou relaxaci, duševní pohodu a duchovní omlazení kombinací tepla, vody, masáže a odpočinku.