Almería - vinařská destinace

16.03.2024

Produkce vína v Andalucii

V Andalusii je produkce vína rozmanitá a zahrnuje různé styly, což odráží bohaté vinařské dědictví regionu a specifický terén. Níže jsou některé klíčové druhy vín vyráběných v Andalusii:

- Sherry (Jerez): Možná nejslavnější styl vína z Andalusie, Sherry se vyrábí především v Jerez-Xérès-Sherry y Manzanilla de Sanlúcar de Barrameda DO. Toto obohacené víno přichází v řadě stylů, včetně Fino (suché a světlé), Manzanilla (podobné Fino, ale vyrábí se výhradně v Sanlúcar de Barrameda), Amontillado (oříškové a komplexní), Oloroso (bohaté a plné), Palo Cortado (vzácný styl s charakteristikami obou Amontillado a Oloroso) a Pedro Ximénez (sladký a svůdný).

- Montilla-Moriles: Montilla-Moriles DO se nachází v provincii Córdoba a je známý produkcí alkoholizovaných vín vyrobených z odrůdy Pedro Ximénez. Tato vína se pohybují od suchých po sladká a často podléhají oxidačnímu stárnutí, podobně jako Sherry.

Vína ve stylu Rioja: I když nejsou tak rozšířená jako v oblasti Rioja, Andalucía vyrábí také červená, bílá a růžová vína ve stylu připomínajícím vína z regionu Rioja. Tato vína jsou vyrobena z různých odrůd hroznů, včetně Tempranillo, Garnacha a Viura, a typicky zrají v dubových sudech.

- Andaluská červená a bílá: Kromě fortifikovaných vín a vín ve stylu Rioja vyrábí Andalucía také tichá červená, bílá a růžová vína z různých odrůd vinné révy, včetně domácích a mezinárodních. Tato vína se liší stylem v závislosti na podoblasti a použitých technikách výroby vína.

Produkce vína v provincii Almería

Provincie Almería, i když není tak známá výrobou vína jako některé jiné regiony ve Španělsku, se stále může pochlubit malým, ale rostoucím vinařským průmyslem. Jedinečné klima a terén provincie přispívají k výrobě charakteristických vín, především v oblasti Alpujarra.

V Almeríi najdete většinou malá butiková vinařství produkující různá vína, včetně červených, bílých a růžových. Některé z pozoruhodných odrůd hroznů pěstovaných v regionu zahrnují Tempranillo, Garnacha, Syrah a Pedro Ximénez.

Alpujarra Almeriense není tradičně známá jako hlavní vinařská oblast ve srovnání s jinými částmi Andalusie. V posledních letech však roste zájem o vinařství v této oblasti, objevují se nová vinařství, která využívají potenciál jedinečné půdy.

Hornatý terén se svou nadmořskou výškou a rozmanitým mikroklimatem nabízí příznivé podmínky pro pěstování hroznů. Zatímco pozornost regionu byla historicky zaměřena na jiné zemědělské produkty, jako jsou mandle, olivy a citrusové plody, vinaři stále více uznávají potenciál tohoto regionu pro výrobu vína.

Vinařství v Alpujarra Almeriense jsou typicky malé provozy, často vlastněné a provozované rodinami. Specializují se na výrobu řemeslných vín, která odrážejí jedinečné vlastnosti regionu, s důrazem na kvalitu před kvantitou.

Návštěvníci Alpujarra Almeriense mají příležitost prozkoumat tato malá vinařství, dozvědět se o procesu výroby vína a ochutnat řadu vín, která předvádějí specifika této vinařské oblasti.

Pokud byste chtěli do svého itineráře zařadit návštěvu vinařství

neváhejte nás kontaktovat.


Vybraná vinařství v regionu Alpujarra

Bodega Cuatro Vientos: Toto rodinné vinařství se nachází v Laujar de Andarax a vyrábí organická vína v souladu s přírodou. 

- Bodega Dominio Buenavista: Toto vinařství se nachází v srdci regionu Alpujarra a zaměřuje se na udržitelné vinařství a vyrábí vysoce kvalitní vína tradičními metodami. 

- Bodega Fuente Victoria: Toto butikové vinařství zasazené do malebné krajiny Laujar de Andarax vyrábí řemeslná vína se silným důrazem na místní specifické podmínky a zeminu. 

- Bodega Cortijo el Cura: Toto tradiční vinařství se nachází v Ugíjaru a vyrábí vína odrážející jedinečnou zeminu regionu Alpujarra. 

-Bodega Señorío de Nevada: Ačkoli se nachází v sousední provincii Granada, toto vinařství je blízko hranic s Almeríí a stojí za zmínku pro svá vynikající vína. Vinařství najdete uprostřed ohromující scenérie podhůří Sierra Nevada. 

- Bodega Dominio del Pórtico: Toto butikové vinařství se nachází v malebné vesničce Laujar de Andarax a vyrábí vína z limitované produkce z původních odrůd hroznů. 


TIP Almería Wonder  - přírodní vína Pura Vida Vinos

Rodinné vinařství Pura Vida Vinos se nachází ve Fondónu v nadmořské výšce 850 metrů. Přírodní vína vyráběná ručně, bez filtrování nebo čiření, bez přidávání nebo odebírání, s minimálním zásahem člověka, pouze hroznová šťáva fermentovaná vlastními kvasinkami.

Roberto Ayala, známý svým pulzujícím barem v Almeríi, kde kralují řemeslná piva a Rock'n Roll, má další vášeň: víno. V roce 2011 získal malý statek ve Fondónu v nadmořské výšce 1200 metrů. S asi 1 000 vinic Garnacha se Roberto a jeho partnerka Maria pečlivě starají o vinice a snaží se o čisté víno bez přísad. Pod vedením Manuela Valenzuely (Barranco Oscuro) provozují ekologické zemědělství na 5 hektarech, přičemž každý hrozen sklízejí ručně. Jejich vinařství vynáší ročně kolem 3000 lahví.

.