Sunseed. Desert Technology - návštěva komunity

18.02.2024

V sobotu 17. února jsme navštívili s mezinárodní skupinou komunitu Sunseed v Los Molinos del Río Aguas. Návštěvu sponzorovala agentura Davatravel.

Informace o projektu

Sunseed. Desert technology je neformální vzdělávací projekt pro přechod k udržitelnosti, sídlící ve vesnici nenapojené na zdroj elektřiny a vodu. 

Sunseed sídlí ve starobylé malé andaluské vesnici s dlouhou historickou minulostí. Elektřinu zajišťují solární panely, vodu pro každodenní použití zajišťuje nedaleký vodní zdroj a pro splaškové vody jsou využívány přírodní úpravy vody. S přibližně 50 obyvateli je místem různých kreativních projektů jako Sunseed, Pita-Escuela, Mirador, Casa de la Realidad a Cultura de la Tierra.

Vize: Objevit, jak žít zdravý a ekologicky odpovědný život v souladu s přírodou.

Mise: Realizovat, demonstrovat a komunikovat řešení, která podporují životní styl s nízkým environmentálním dopadem.

Cíle: Uzavírat udržitelně cykly spotřeby, využívat solární energii, pěstovat potraviny, chránit půdu před erozí, jíst vegetariánskou stravu, používat energeticky úsporná zařízení s nízkou technologickou náročností, "omezovat spotřebu-znovu využívat-recyklovat".

Více se dozvíte na Sunseed.org

Prohlídka začala úvodním kruhem a diskuzí o historii, hlavní vizi a cílech Sunseed. Následovala prohlídka zařízení, kde měli účastníci možnost projít jednotlivé prostory. Mezi nejdůležitější části programu patřila návštěva komunitní zahrady, která mimo jiné předvádí četné vynálezy založené na solární energii pro pěstování plodin, kompostování, sušení ovoce či využívání vody. 

Prohlídka byla zakončena veganským obědem s komunitou.

Po obědě se skupina vydala na krátkou procházku (přibližně 4 km) podél řeky, obklopené úžasnými přírodními skalními útvary a flórou. Tuto procházku lze rozšířit i na okružní túru (cca 9 km).

Chtěli byste navštívit Sunseed nebo si užít túru podél jediné řeky v Almeríi, která nevysychá během roku? Pojďme to zahrnout do Vašeho itineráře.

Vezměte prosím na vědomí, že Sunseed musí potvrdit návštěvu a žádá o finanční příspěvek.