Almería - překvapivá filmová destinace

22.02.2024

Almería je již po několik desítek let oblíbeným místem pro filmaře, kteří hledají úžasnou krajinu a rozmanitá prostředí. S bohatou historií filmové produkce sahající až do 50. let 20. století se Almería může pochlubit fascinujícím dědictvím a stal se z ní kinematografický hotspot.

Almería, známá svým drsným pouštním terénem, dramatickým pobřežím a historickou architekturou, sloužila jako kulisa pro řadu ikonických filmů. Od epických westernů po napínavé akční filmy, tato oblast zaujala představivost diváků po celém světě. Dnes mohou návštěvníci prozkoumat nejrůznější místa natáčení a ponořit se do filmové historie díky nabídce filmových exkurzí, muzeí a akcí. 

Poušť Tabernas - unikátní filmová kulisa

Mezi lety 1950 a 2020 bylo v poušti Tabernas natočeno více než 300 filmů. Její nádherné přírodní scenérie jsou známé díky takzvaným "Spaghetti Westernům" 60. a 70. let.

Ústřední postavou tohoto zlatého věku evropského westernu byl Sergio Leone se svou mytickou Dollarovou trilogií, která vynesla Clinta Eastwooda k mezinárodní slávě s filmy PRO HRST DOLARŮ (1964), PRO PÁR DOLARŮ NAVÍC (1965) a HODNÝ, ZLÝ A OŠKLIVÝ (1966). Následovaly Leoneho TENKRÁT NA ZÁPADĚ a Edwarda Dmytryka SHALAKO (oba 1968), 100 PUŠEK od Toma Griese (1969), EL CONDOR od Johna Guillermina (1970) a RIVALOVÉ POD RUDÝM SLUNCEM od Terence Younga (1971) a mnoho dalších, mezi nimi některé ze ságy Buda Spencera a Terence Hilla.

Poušť se také stala dějištěm velkých mezinárodních inscenací, jako jsou LAWRENCE Z ARÁBIE (1962), KLEOPATRA (1963), BARBAR KONAN (1982), INDIANA JONES A POSLEDNÍ KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA (1989) nebo EXODUS: BOHOVÉ A KRÁLOVÉ (2014), stejně jako série jako DOCTOR WHO, BLACK MIRROR nebo HRA O TRŮNY.

"Lawrence z Arábie", režírovaný Davidem Leanem a v hlavní roli s Peter O'Toolem, byl nejdůležitější film v historii Almeríe, s rozpočtem 20 milionů dolarů, a byl to film, který stanovil budoucí cestu Almerie k dalším superprodukcím.

Během natáčení, které trvalo pět měsíců, byly použity další lokality města Almeria, jako je park Nicoláse Salmeróna, který se vydával za Damašek a Káhiru – a přírodní park "Cabo de Gata", který byl kulisou slavné scény bombardování vlaku. Za tímto účelem byly od RENFE (španělské železnice) zakoupeny dva celé systémy skládající se z lokomotiv a kolejových vozidel a podél pláže byla postavena trať o délce 4 km.

Tak byl definován trojúhelník lokací natáčení filmů v Almerii, skládající se z pouště Tabernas (Mini Hollywood, Fort Bravo), města Almeria a přírodního parku 'Cabo de Gata', tří míst nacházejících se v okruhu 30 kilometrů, kde bylo natočeno více než 400 filmů. 


Almería město

Slavný film "Patton" z roku 1969, který získal 7 Oscarů se naáčel ve městě Almeria a zaměstnal více než 600 místních obyvatel pro některé z jeho bouřlivých scén, jako je vstup amerického generála do Palerma. Použitým prostředím byl park Nicoláse Salmeróna.

Náměstí katedrály bylo použito k reprezentaci spojeneckých jednotek v Messině, které nechaly na náměstí holé stromy a plno písku a tanků. Na rozdíl od vší té minulé činnosti a shonu je dnes katedrála nejklidnějším a nejpříjemnějším místem k návštěvě města.

Další památkou v hlavním městě, která se stala jedním z míst natáčení filmů v Almerii, je Alcazaba. Mezi jinými dobrodružnými filmy to bylo místo natáčení filmu "Nikdy neříkej nikdy" (1983), kde hrál Sean Connery jako agent 007 – který se o šest let později vrátil v roli otce Indiana Jonese.  Alcazaba je po Alhambře v Granadě největší muslimskou budovou ve Španělsku a má nádherné zahrady. Pevnost byla postavena na vápencovém kopci s výhledem na záliv a západy slunce, které lze odtud pozorovat, jsou stejně oslnivé, jako ve filmech. 

Cabo de Gata

Na půli cesty mezi majákem Cabo de Gata a městečkem San José je další vynikající místo natáčení filmů - přírodní park Cabo de Gata. Když vstoupíte na prašnou cestu ze San José a dojedete na malebné pláže Monsul, Genoveses a Playa de Media luna, čeká na vás úžasná úžasná krajina. První věc, kterou člověk uvidí na pravé straně, je typický španělský statek, který sloužil jako kulisa westernu "Pro pár dolarů navíc".

Pokračujeme-li za Pláž de los Genoveses, čeká na nás další místo natáčení filmu: pláž Monsúl s vysokými dunami, které jsme viděli tisíckrát v televizních reklamách, filmech a videích.

Spielberg zde natočil scénu, ve které otec Indiany Jonese srazí deštníkem německé letadlo a zažene hejno racků. Odtud pochází městská legenda, která říká, že dnešní holubi, které lze vidět na písčinách, jsou potomky těchto okřídlených filmových hvězd, které zastoupily racky. Další sekvence Indiana Jonese a poslední křížové výpravy, ta, kde letadlo sestřelí prchající auto, byla natočena v Los Escullos, pískovcové duně s fosiliemi.

Další lokalitou je Isleta del Moro, přímořská vesnička s rybářskými loděmi na pobřeží a bílými domy. Isleta byla bez elektřiny až do roku 1969, bez dlážděné silnice až do roku 1979 a bez telefonu až do roku 1982: dokonalé místo pro samotu, jak zamýšlela Carmen (Mercedes Sampietro) ve filmu "El pájaro de la felicidad" (Pták štěstí). Kolem La Isleta del Moro a impozantní vyhlídky Ametyst nás cesta zavede do červeného údolí Rodalquilar s bývalými zlatými doly a zoxidovanými kopci, které jsou nejen ideálním pozadím pro spaghetti western, ale také pro sci-fi filmy. Dobrým důkazem  je poslední zde natočený film "Hra o smrti" (2004), režírovaný Paulem MacGuiganem, v hlavních rolích s Willemem Dafoem a Paulem Bettanym.

V Carboneras, severovýchodní hranici přírodního parku Cabo de Gata, se nachází pláž Algarrobico,  kde kdysi stávala vesnice nejčistšího orientálního vkusu, věrná reprodukce jordánského města 'Aqaba', která dodala důvěryhodnost dobrodružnému filmu "Lawrence z Arábie". Zde také procházel John Lennon jako hlavní hrdina protiválečné satiry "Jak jsem vyhrál válku".


Mezi novější inscenace patří "800 KULEK" od Álexe de la Iglesia (2002), od Jan Kounena "BLUEBERRY" (2003), Philippe Haïma "DALTONI" (2004) nebo "THE SISTERS BROTHERS" (2018) od Jacquese Audiarda.

Tabernas také hostí Almería Western Film Festival, jediný svého druhu v Evropě, který každoročně shromažďuje amatéry a profesionály se vztahem k westernu a zdůrazňuje prostředí pouště jako filmové destinace, pro turistiku a pro filmový průmysl.

Dlouhý seznam všech filmů a seriálů naleznete na Wikipedii ZDE


Ať už jste filmový nadšenec nebo prostě hledáte úžasné krajiny, Almería slibuje nezapomenutelnou cestu cinematografie.