Průvodce kulturou tapas v Almeríi

15.02.2024


Jak definovat tapas? Tapas jsou různorodé malé španělské pokrmy, podávané k nápoji nebo společně s dalšími tapas jako hlavní jídlo. "Tapear", tedy zajít si na několik různých tapas doprovázených dobrým pitím, či dokonce vyzkoušet více tapas barů za večer, je zásadní součástí sociální kultury Španělska, zejména na jihu, a je to něco, co by měl každý návštěvník Španělska zažít. Protože jsou tapas neformální a bary jsou často rušné, jsou běžně konzumovány ve stoje u baru nebo u malých stolů, a atmosféra je přátelská a hlučná. 

Chcete-li zažít skutečný význam tapas, musíte se vydat do provincie Almería. Jaký je hlavní rozdíl mezi objednáváním tapas v Almeríi a v jiných městech mimo provincii? Pokud jdete do tapas baru například v Málaze, vždy platíte extra za pití a za tapas (cca 3-4 EUR/tapa) a nabídka možností je omezená. Pokud pojdete do Granady, najdete některá místa s podobnou "politikou tapas" jako v Almeríi, ale obvykle je nabídka možností velmi omezená nebo si objednáte pití a zdarma dostanete tapas bez možnosti výběru. Takže můžete dostat něco, co nechcete!

V Almeríi si nejprve objednáte pití (většinou alkoholický nápoj nebo mošt) a poté si vyberete ze seznamu tapas (obvykle velmi dlouhý seznam, bez obrázků a anglického překladu). Jedno pití -> jedna tapa. Takže za tapu nepřiplácíte nic navíc. Nicméně v některých místech uvidíte tzv. "tapas con suplemento" (například +1 EUR). To znamená, že za danou tapu zaplatíte o trochu více (obvykle se to stane, když je tapa větší nebo speciální - dražší maso atd.). Pokud jste hladoví, nemusíte se bát, že se musíte opít, abyste se najedli. Vždy si můžete objednat "tapa extra". Obvykle najdete cenu za extra tapu v menu (mezi 2 - 3 EUR).

Jaký druh nápoje abyste si mohli objednat "tapa"?

  • caňa (malé pivo)
  • sklenice vína
  • tinto de verano (směs vína a sladkého nealkoholického nápoje)
  • mosto (většinou nealko nápoj z hroznů nebo jablek)
krokety, tortilla, sajmorejo..
krokety, tortilla, sajmorejo..

Nyní se dostáváme k menu. Pro začátečníka to je dobrodružství. Pokud nemluvíte španělsky, budete se cítit ztracení a i když mluvíte, tak názvy jídel asi znát nebudete. 

V Almeríi není mnoho anglicky mluvících číšníků, avšak budou s vámi trpěliví. Možná si z vás udělají trochu legraci, ale v dobrém duchu. Proto doporučujeme alespoň používat slovník nebo, lépe, používat Google Maps a prohlédnout rychle fotky z recenzí daného tapas baru. Obvykle je seznam tapas velmi dlouhý, obsahující masové tapas, rybí tapas, mořské plody a tak dále.

tosta con queso de cabra
tosta con queso de cabra

Ve většině míst ve městě neočekávejte papírové menu! Připravte si telefon, protože budete potřebovat naskenovat QR kód na stole, abyste viděli nabídku. Nebo budete muset rozluštit nápisy na tabuli a v nejhorším případě Vám číšník přeříká velmi rychle aktuální nabídku... z toho moudří nebudete. Doporučuji si předem zajistit nějaká mobilní data, protože neočekávejte, že se připojíte k bezplatnému wifi! Pokud budete chtít heslo k wifi, personál vám je nedá tak snadno. Místní podniky nenabízí připojení zdarma a nejsou na to zvyklí. QR kódy se staly realitou během pandemie covid-19 a upřímně řečeno je to pohodlné, pokud to zrovna funguje. Pokud máte štěstí, najdete také nějaké obrázky v online menu, pokud dané místo vůbec má nějakou webovou stránku, většinou jen moderní restaurace. 

salmorejo
salmorejo

Pokud jde o peníze, vyjde Vás oběd nebo večeře v tapas baru kolem 10-15 EUR, záleží kolik toho vypijete a sníte

Až budete procházet ulicemi Almeríe, potkáte spoustu tapas barů, že nebudete vědět kam dřív. Mějte na paměti, že na "tapeo" obvykle nemůžete udělat rezervaci, takže se můžet stát, že nebude místo a budete muset čekat, holt místní svoje tapas bary milují. Doporučuji přijít na oběd mezi 13h a 14h a na večeři přesně v 20h. Rezervace jsou určeny pro ty, kteří objednávají "raciones" - hlavní jídla, která jsou obvykle poměrně drahou záležitostí, pokud je nebudete sdílet s ostatními.

Ještě jedna RADA: Neočekávejte, že v tapas baru najdete "paellu", "arroz negro" nebo "migas" ve večerní nabídce. Tyto pokrmy jsou nabízeny pouze k obědu a po 14:00!  Také neočekávejte, že v zimě dostanete studenou polévku "gazpacho". Existují další pravidla, ale je lepší, když zjistíte sami :)

Místní tradice: když prší, tak místní lidí jedí k obědu "migas".

migas
migas

Až půjdete na oběd v Almeríi většina míst otevírá pro tapas ve 13:00 a místní obyvatelé obvykle chodí na oběd kolem 14:00, potom se opět zavírá v 16:00. A večeře až od 20h.

Tak hodně štěstí a Dobrou chuť! Aprovecho!